7,004
edits
Line 13: | Line 13: | ||
! Appears in | ! Appears in | ||
! Founding member | ! Founding member | ||
|- | |- | ||
|{{sort|Lésne, Gerard|[[Gerard Lesne]]}} | |{{sort|Lésne, Gerard|[[Gerard Lesne]]}} | ||
|Countertenor | |Countertenor | ||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme]] | | [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | ||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
|x | |x | ||
|- | |- | ||
|{{sort|Cipriani, Fabrizio|Fabrizio Cipriani (1st violin) | |{{sort|Cipriani, Fabrizio|Fabrizio Cipriani)}} | ||
| Violin (1st violin) | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Cohën-Akenine, Patrick |Patrick Cohën-Akenine}} | |{{sort|Cohën-Akenine, Patrick |Patrick Cohën-Akenine}} | ||
| Violin | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Girard, Catherine|Catherine Girard}} | |{{sort|Girard, Catherine|Catherine Girard}} | ||
| Violin | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Kipfer, Thérèse|Thérèse Kipfer}} | |{{sort|Kipfer, Thérèse|Thérèse Kipfer}} | ||
| Violin | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Paulet, Stéphanie|Stéphanie Paulet}} | |{{sort|Paulet, Stéphanie|Stéphanie Paulet}} | ||
| Violin | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Pichon, Frank|Frank Pichon | |{{sort|Pichon, Frank|Frank Pichon}} | ||
| Violin | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Angot, Christine|Christine Angot | |{{sort|Angot, Christine|Christine Angot}} | ||
| Viola | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Chmela, Diane|Diane Chmela}} | |{{sort|Chmela, Diane|Diane Chmela}} | ||
| Viola | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Cocset, Bruno|Bruno Cocset}} | |{{sort|Cocset, Bruno|Bruno Cocset}} | ||
| Cello | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Jacques, Emmanuel|Emmanuel Jacques}} | |{{sort|Jacques, Emmanuel|Emmanuel Jacques}} | ||
| Cello | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Myron, Richard |Richard Myron}} | |{{sort|Myron, Richard |Richard Myron}} | ||
| Double bass | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Monteilhet, Pascal|Pascal Monteilhet}} | |{{sort|Monteilhet, Pascal|Pascal Monteilhet}} | ||
| Theorbo | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Vanlancker, Anne|Anne Vanlancker}} | |{{sort|Vanlancker, Anne|Anne Vanlancker}} | ||
| Oboe | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort| Madeuf, Jean-François|Jean-François Madeuf}} | |{{sort| Madeuf, Jean-François|Jean-François Madeuf}} | ||
| Trumpet | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Lahens, Joël|Joël Lahens}} | |{{sort|Lahens, Joël|Joël Lahens}} | ||
| Trumpet | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort| Sauvêtre, Louis|Louis Sauvêtre}} | |{{sort| Sauvêtre, Louis|Louis Sauvêtre}} | ||
| Timpani | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{sort|Rannou, Blandine|Blandine Rannou}} | |{{sort|Rannou, Blandine|Blandine Rannou}} | ||
| Harpsichord, positive organ | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]] | |||
| | |||
|- | |||
|} | |} | ||
==Discography== | ==Discography== | ||
Line 89: | Line 131: | ||
! Album | ! Album | ||
! With | ! With | ||
|- | |- | ||
| | | 2001 | ||
| [[ | | [[Il Sedecia, re di Gerusalemme (Album)]]]] | ||
| {{flatlist| | |||
| | *Gérard Lesne | ||
*Virginie Pochon | |||
*Philippe Jaroussky | |||
*Mark Padmore | |||
*Peter Harvey | |||
*Il Seminario Musicale}} | |||
|} | |} |